Fort zachodni w Świnoujściu

Turyści, którzy liczą na spędzenie wczasów w malowniczej okolicy nad Bałtykiem, chętnie przyjeżdżają na wakacje do Świnoujścia. Tutaj mogą skorzystać z infrastruktury gastronomicznej, rekreacyjnej i sportowej. Do ich wypoczynku przystosowana została spora baza noclegowa złożona z obiektów o zróżnicowanym profilu (Świnoujście noclegi). W mieście znajdują się wspaniałe plaże, a nieopodal na Wolinie, na miłośników ornitologii czeka park narodowy. Na terenie miejscowości można znaleźć wiele bunkrów, fortów i umocnień, które stanowią sporą gratkę dla miłośników militariów.

Westbatterie czyli Fort Zachodni, to kluczowy punkt obronny na Wyspie Uznam (więcej). Ta XIX-wieczna ceglana konstrukcja powstała, aby chronić miasto przed napadem wroga od strony Bałtyku. Najpierw istniała tu tylko wojskowa reduta, ale później fort wyposażono w artyleryjską baterię, która broniła całego odcinka wybrzeża. Tu właśnie stacjonowali niektórzy z marynarzy biorących udział w napaści na Westerplatte na początku II wojny światowej. Wszystkie zabudowania w kompleksie Westbatterie można zwiedzać, obchodząc każdy zakamarek kompleksu wojskowego. Po odwiedzeniu bunkra, który wznosi się nad konstrukcją, można z góry podziwiać panoramę okolicy Świnoujścia. Całość otacza fosa, która dopełnia obrazu umocnień.

W fortecy stworzono wystawę, która prezentuje stare zdjęcia i broń oraz sporą ekspozycję wojskowych mundurów. Ulubiony eksponat zwiedzających stanowią baterie artyleryjskie, za którymi turyści mogą zasiąść i pokierować na boki, odgrywając rolę obrońcy Uznamu. Szczególnie dzieciaki bardzo się cieszą na zabawę i pamiątkowe zdjęcie z bateriami. Fort zachodni to tylko jeden z serii obiektów obronnych w Świnoujściu, ale za to najbardziej znany. Chętni znajdą w okolicy naprawdę wiele bunkrów, okopów i umocnień, które nieraz wiążą się z ciekawymi historiami z okresu II wojny światowej. Warto więc wybrać się na kilka spacerów szlakiem budowli militarnych, planując przy tym czas na zwiedzenie ciekawych ekspozycji we wnętrzach fortów.

Ci, którzy przyjeżdżają nad morze na urlop, nieraz wybierają nocleg na jednej z wysp. Świnoujście jest wspaniałym miastem pełnym zabytków, konstrukcji obronnych i muzeów poświęconych wojskowości. Warto więc przyjechać tu na wakacje i pozwiedzać tutejsze forty militarne, niejednokrotnie wybudowane jeszcze przez okupantów pruskich.

4 odpowiedzi do “Fort zachodni w Świnoujściu”

  1. Takie miejsca trzeba odwiedzać, żeby młodsze pokolenia pamiętały o historii

  2. Takie miejsca trzeba odwiedzać, żeby młodsze pokolenia pamiętały o historii

  3. Takie miejsca trzeba odwiedzać, żeby młodsze pokolenia pamiętały o historii

Dodaj komentarz